Little Moons Little Moons - Tropical Passionfruit & Mango
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.1g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 83.51648351648352% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.5% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Langnese Cremissimo Schokoladen Traum (Similarity score: 8.63)
- Cremissimo Chocolat Cremissimo 900 Ml 510 G (Similarity score: 10.18)
- 4 Sorten Eis Dessert Becher (Similarity score: 13.78)
- Carrefour Le Feuilleté Vanille Citron (Similarity score: 13.89)
- Cappuccino Gelato (Similarity score: 15.67)
- Hacendado Helados Coco (Similarity score: 15.73)
- Breyers, Unilever Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 15.84)
- Smicy,marque Repère Mini Pots De Glace Vanille Bonbons X6 (Similarity score: 16.08)
- Gut & Günstig Ice Snack Sandwich (Similarity score: 16.16)
- Carrefour Liégeois Au Café (Similarity score: 16.16)
- G7 Gelato Panna Con Liquirizia (Similarity score: 18.06)
- Espresso Chocolate Chunk Gelato, Espresso Chocolate Chunk (Similarity score: 18.42)
- Langnese Cremissimo Mit Dragee Keksi (Similarity score: 19.14)
- Hacendado Helado De Vainilla (Similarity score: 19.43)
- Gut & Günstig Schwarzwälder Kirsch Eis (Similarity score: 19.52)