Lm Sandwich Empanada de atún
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 5.89g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 34.40420560747663% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.4% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 6 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 2.52g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco Pork Chops (Similarity score: 24.67)
- Dr Oetker Gélatine Vegan (Similarity score: 26.15)
- Apple Pie (Similarity score: 26.72)
- Bonta Divina Profiteroles (Similarity score: 27.37)
- Cobblestone Bakery Corp Cobblestone Bakery, New York's Original Black & White Cookies (Similarity score: 28.12)
- Migros, Pelican Merlu Blanc Du Cap (Similarity score: 28.42)
- Good Humor, Unilever Dessert Bar (Similarity score: 29.30)
- Milbona Profiteroles Milbona (Similarity score: 29.35)
- Bonta Divina Profiteroles (Similarity score: 29.39)
- Bonta Divina Profiteroles (Similarity score: 29.39)
- Delhaize Profiteroles Delhaize (Similarity score: 29.79)
- Delhaize Profiteroles Delhaize (Similarity score: 29.79)
- Hauts De Cuisses De Poulet Déjointées (Similarity score: 30.99)
- Carrefour Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 30.99)
- Deli Reform Sommerfrische (Similarity score: 31.37)