Lomos de salmon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 862kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 862kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 2.3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.428571428571427% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.4% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fischerstolz Lachsseite (Similarity score: 5.35)
- Casino Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 5.83)
- Casino Bio Pavé De Saumon Atlantique (Similarity score: 6.45)
- Franprix Les Paves De Saumon Bio (Similarity score: 6.45)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 6.52)
- Fileted De Salmon (Similarity score: 7.23)
- Filet De Saumon Lachs (Similarity score: 9.67)
- Pavés De Saumon Asc Sans Peau (Similarity score: 9.67)
- Casino Pave De Saumon D Ecosse (Similarity score: 11.64)
- Salma Supreme Loin Saumon Sans Peau Ni Arête (Similarity score: 12.10)
- Saumon Norvégien (Similarity score: 13.23)
- U Saveurs,u Coeurs De Filets De Saumon (Similarity score: 15.75)
- U Pavés Saumon Avec Peau (Similarity score: 15.75)
- U Pavés De Saumon Sans Peau (Similarity score: 15.75)
- Fischerstolz Norwegische Lachsfilet Portionen (Similarity score: 17.63)