London diary Berries n Cream ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 43mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 43mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Crème Glacée (Similarity score: 4.10)
- Snoqualmie Gourmet Ice Cream Snoqualmie, All Natural Custard, Blueberry Cardamom Crisp (Similarity score: 6.81)
- Marletto, Kilargo Lody Kawowe (Similarity score: 7.03)
- Sea Salted Caramel Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 7.05)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 7.05)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Cherry Garcia (Similarity score: 7.28)
- Mint Confetti Organic Ice Cream With Dark Chocolate Flecks, Mint Confetti (Similarity score: 7.54)
- La Charlotte Artisanale Poire Abricot (Similarity score: 8.36)
- Sweet Creamy Rhubarb Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 8.75)
- Ben & Jerry's Cookie Dough (Similarity score: 8.77)
- Ciao Bella Ciao Bella, Gelato, Bourbon Caramel Chocolate (Similarity score: 9.81)
- Sea Salted Caramel Organic Ice Cream, Sea Salted Caramel (Similarity score: 10.99)
- Land Of Milk And Honey Organic Ice Cream, Land Of Milk And Honey (Similarity score: 11.02)
- Spartan Premium Ice Cream (Similarity score: 11.30)
- Picard Glace Facon Cannelé (Similarity score: 11.35)
Ingredients List
- Ice Cream
- Yoghurt Flavoured Coating With Crisp
- Cocoa Butter
- Skimmed Milk Powder
- Milkfat
- Yogurt
- Whey Powder
- Wheat Flour
- Palm Oil
- Emulsifier
- Glucose Fructose Syrup
- Cow S Milk
- Nature Identical Vanillin Flavour
- Salt
- Raising Agent
- E500
- Forest Fruit Preparation
- Glucose Syrup
- Sugar
- Forest Fruit Juice Concentrate
- Modified Corn Starch
- Stabiliser
- Sugar
- Acidity Regulator
- Natural Colours
- Nature Identical Forestberry Flavour
- Corn
- Wheat Gluten
- Soya
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- E477& E471 From Rapeseed& Palm Oil
- Stabiliser
- E412
- Nature Identical Cheese Cream Flavour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)