Mac’s pork rinds salt and vinegar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 988kj (237 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 988kj (237 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.9399999999999995g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.94g |
| Saturated Fat | 1.41g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 39.94334277620396% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.9% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 282mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 282mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Andrea's Gluten Free Flatbread Pizza (Similarity score: 13.83)
- Topco Associates Inc Cheesy Rice Bites Appetizer (Similarity score: 14.75)
- Calamars Farcis À L'encre (Similarity score: 17.66)
- Thiriet Pizza Margherita Sauce Tomate À L’huile D’olive (Similarity score: 18.29)
- Tesco 4 Scotch Eggs (Similarity score: 20.71)
- Spar Quiche Gerookte Zalm En Broccoli (Similarity score: 21.67)
- Cora Tarte 3 Fromages (Similarity score: 22.02)
- White Spinach Thin Crust Pizza (Similarity score: 22.58)
- Oatly Aufstrich Natur (Similarity score: 22.86)
- Quick Quick N'toast Cheese (Similarity score: 23.47)
- M Budget,migros Chicken Hot Dog (Similarity score: 23.51)
- Boni Pizza Hawai (Similarity score: 23.68)
- Schooner Crunchy Breaded Catfish Fillets (Similarity score: 23.89)
- Alexandra Foods Co Alexandra's, Kopytka, Potato Dumplings (Similarity score: 24.56)
- Roundy's Roundy's, Beef Patties (Similarity score: 24.69)