Macrina Baking Company Brioche hot dog buns
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.02g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.02g |
| Saturated Fat | 6.14g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.30959164292497% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 263mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 263mg |
| Sugars | 8.77g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- King's Hawaiian, King's Hawaiian Bakery West Inc Round Hawaiian Sweet Bread (Similarity score: 14.83)
- Crêpes Natures X12 (Similarity score: 17.58)
- Hard Cooked Peeled Egg, Gouda Cheese, Dark Chocolate Espresso Beans Pro Go Protein Pack, Hard Cooked Peeled Egg, Gouda Cheese, Dark Chocolate Espresso Beans (Similarity score: 18.20)
- Colony Brands Inc The Wisconsin Cheeseman, Incredible Spreadables, Cream Cheese With Sweet Hot Peppers, Sweet Hot Peppers (Similarity score: 19.90)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 21.11)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 21.11)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 21.11)
- Pain Au Chocolat Pb 3 Meunier (Similarity score: 21.38)
- Pains Au Chocolat Beurre (Similarity score: 21.38)
- Pains Au Chocolat (Similarity score: 21.38)
- Pain Au Chocolat Beurre X5 (Similarity score: 21.38)
- Garden Milk Bar Bun (Similarity score: 21.80)
- U Tresse À La Crème Pâtissière Et Pépites De Chocolat (Similarity score: 22.23)
- Picard Mini Pain Aux Raisins (Similarity score: 22.62)
- Chuckanut Bay Foods Gluten Free Pumpkin Cheesecake 3 5oz (Similarity score: 23.60)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Whole Milk
- Egg
- Unsalted Butter
- Sugar
- Filtered Water
- Vanilla Extract
- Sea Salt
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)