Madame Gougousse Foods Corp. Cranberry Beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 25.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 25.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 22.86g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22.86g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -7 |
| Sodium | 6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 6mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cranberry Beans (Similarity score: 9.40)
- Cranberry Beans (Similarity score: 9.40)
- Findlay's Organics Organic Navy Beans (Similarity score: 9.40)
- Kroger Navy Beans (Similarity score: 9.40)
- Cranberry Beans (Similarity score: 9.40)
- Kroger, The Kroger Co Kroger, Cranberry Beans (Similarity score: 9.40)
- Great Value Navy Beans (Similarity score: 9.40)
- Mayocoba Beans (Similarity score: 10.23)
- Kroger, The Kroger Co Kroger, Small White Beans (Similarity score: 10.23)
- Small White Beans (Similarity score: 10.23)
- Mayocoba Beans (Similarity score: 10.23)
- Great Northern Beans (Similarity score: 12.38)
- Kroger Great Northern Beans (Similarity score: 12.38)
- Great Northern Beans (Similarity score: 12.38)
- Great Northern Beans (Similarity score: 12.38)
Ingredients List
- Borlotti Bean
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)