Maestro Tortillero Tortilla de Maíz Nixtamalizado con Nopal y Linaza - Maestro Tortillero - ALFIMEXSA S. DE R.L. DE C.V. - 500g
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 5.31 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.31 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 5.92g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.92g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 20.999999999999996mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 21mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yellow Corn Super Size Tortillas (Similarity score: 8.63)
- Mission, Gruma Corporation White Corn Super Size Tortillas, White Corn (Similarity score: 8.63)
- Mission, Gruma Corporation Super Size Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 8.82)
- White Corn Tortillas, White Corn (Similarity score: 11.98)
- Sweet And Squeezable Gummy Bears Candy (Similarity score: 12.15)
- Shurfine Authentic White Corn Tortillas Thick Cut (Similarity score: 12.64)
- Target Stores Soft White Corn Tortillas (Similarity score: 16.91)
- Leader Price Bonbons Sans Sucres Réglisse 120 G (Similarity score: 17.08)
- Belle France Bonbon À La Réglisse (Similarity score: 17.08)
- Monoprix Mini Bonbons Réglisse Sans Sucre (Similarity score: 17.08)
- Hola Nola Corn Tortillas (Similarity score: 18.13)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 18.13)
- Backyard Salsa Llc Tortilla Chips (Similarity score: 19.08)
- Golia Herbs Menta Ártica (Similarity score: 19.27)
- Casino Mini Bonbons Réglisse Sans Sucres (Similarity score: 20.48)