Maestro Tortillero Tortillas de maíz natural
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 3.4 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 6.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.8g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 10.53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10.5mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Uncle Ben’s, Korrekt Kochbeutelreis (Similarity score: 16.73)
- Jasmine Cooked Rice (Similarity score: 17.01)
- Killer Classic Organic English Muffins, Killer Classic (Similarity score: 17.04)
- Holyland Shmura Matzo (Similarity score: 17.16)
- Pane Affettato Integrale (Similarity score: 17.44)
- Crème De Camembert (Similarity score: 17.44)
- Dm Drogerie Markt Gmbh + Co Kg Halsbonbons Original Schweizer Kräuterbonbons (Similarity score: 17.78)
- Maestro Tortillero Tortilla De Maíz Nixtamalizado Con Nopal Y Linaza Maestro Tortillero Alfimexsa S De R L De C V 500g (Similarity score: 18.79)
- Ravioli Jambon Emmental (Similarity score: 19.94)
- Target Stores Penne (Similarity score: 19.95)
- Monbio Quinoa Cranberries (Similarity score: 21.04)
- Daily Sauce Vinaigrette Crudité (Similarity score: 21.10)
- Ice Storm (Similarity score: 21.22)
- Icam Zenzero & Limone (Similarity score: 21.46)
- Mani Tapioca Farine De Tapioca Hydratée (Similarity score: 21.46)