Maffren Meringue aux Myrtilles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 66.7g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 66.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Réauté,réauté Chocolat Meringues Saveur Orange (Similarity score: 7.21)
- Royal Snacks Royal Snacks, Sour Gummy Worms (Similarity score: 9.81)
- Norma Sirop Citron (Similarity score: 15.56)
- Molino Real Sirpoe De Fresa (Similarity score: 17.28)
- Laima Vanilla Zephyr (Similarity score: 18.48)
- Spaans Cookie Company Inc Meringue Cookies (Similarity score: 22.24)
- Spaans Cookie Company Spaans, Meringue Cookies, Lemon Burst (Similarity score: 22.24)
- Spaans Cookie Company Inc Meringue Cookies (Similarity score: 22.24)
- Spaans Cookie Company Inc Spaans, Meringue Cookies, Raspberry (Similarity score: 22.24)
- Spaans Cookie Company Spaas, Meringue Cookies, Vanilla Carnival (Similarity score: 22.24)
- Spaans Cookie Company Spaans, Meringue Cookie, Vanilla (Similarity score: 22.24)
- Spaans Cookie Company Inc Spaans, Meringue Cookies, Raspberry (Similarity score: 22.24)
- Spaans Cookie Company Inc Spaans, Spiced Cocoa And Marshmallow Meringue Cookies (Similarity score: 22.24)
- Spaans Cookie Company Inc Spaans, Meringue Cookies, Peppermint (Similarity score: 22.24)
- Spaans Cookie Company Spaans, Meringue Cookies, Vanilla Bouquet (Similarity score: 22.24)
Ingredients List
- Sugar
- Egg White
- Icing Sugar
- Blueberry
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)