Magia del Circeo Mozzarella di bufala campana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.56521739130434% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.6% |
| Saturated Fat Value | 16g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.14g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 0.00)
- Mozzarella Bufala (Similarity score: 5.32)
- Valcolatte Mozzarella (Similarity score: 6.90)
- Itinéraire Des Saveurs,intermarché Selles Sur Cher Aop (Similarity score: 8.39)
- Caseificio Tre Stelle,tre Stelle Mozzarella Di Bufala Campana D O P (23% Mg) (Similarity score: 16.70)
- Giovanni Colombo Mozarella Di Bufala Campana (Similarity score: 16.70)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 17.52)
- Fior Di Napoli Mozzarella Di Bufala Campana Aop 150 G Fior Di Napoli (Similarity score: 17.54)
- Defroidmont 6 Minis Brioches Au St Moret (Similarity score: 17.77)
- Burrata Avec Lait De Bufflonne (Similarity score: 18.44)
- Casa Azzurra Mozzarella Latte Di Bufala Bio (Similarity score: 18.59)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 18.66)
- Punt Vitale Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 18.66)
- Buffel Mozarella (Similarity score: 20.07)
- Mozzarella De Bufflonne (Similarity score: 20.68)