Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Chocolat Noir Intense 6x55ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 16 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Algida Bigmilk Vegan Choco (Similarity score: 13.87)
- Migros Sélection,migros Pure Chocolate Santo Domingo (Similarity score: 14.61)
- Unilever Míša (Similarity score: 15.90)
- Spar Natur*pur Bio Vanille Eis (Similarity score: 16.00)
- Blanxart Dark Chocolate (Similarity score: 19.06)
- Alsa Moelleux Au Chocolat (Similarity score: 19.58)
- Blanxart Dark Chocolate 60% With Orange (Similarity score: 21.48)
- Granja Rinya Perlas De Queso Con Mermelada De Higo (Similarity score: 21.56)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Non Dairy Frozen Dessert, Chunky Monkey, Chunky Monkey (Similarity score: 21.76)
- U Saveurs, U Panna Cotta Au Caramel (Similarity score: 23.37)
- U Saveurs,u Panna Cotta Au Caramel (Similarity score: 23.37)
- Valsoia Conos De Helado Vegetal (Similarity score: 24.24)
- Hochwald Sahnewunder Typ Eierlikör (Similarity score: 24.53)
- Hochwald (Similarity score: 25.57)
- Migros Sélection Glace Vanille Bourbon (Similarity score: 26.55)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Whole Milk Powder
- Stabiliser
- Cocoa Paste
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Coconut Oil
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Cocoa Butter
- Butterfat
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)