Magnum,Unilever Batonnet Double Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1168kj (280 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1168kj (280 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 20 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 33g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Helado De Chocolate Blanco (Similarity score: 13.66)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Chocolate Peppermint Crunch (Similarity score: 15.10)
- Carrefour Maxi Sandwich Duo Sabor Nata (Similarity score: 16.93)
- Consum Cono (Similarity score: 17.71)
- Bofrost Craquant Caramel (Similarity score: 19.42)
- Eskigel Ricoperti Alla Panna (Similarity score: 19.49)
- Extrême Extrême L'original Chocolat Pistache Pépites De Nougatine 6 X 71 G (Similarity score: 19.88)
- Thiriet Bûche Citron Meringué (Similarity score: 20.49)
- Häagen Dazs Helado De Chocolate Y Menta Tarrina (Similarity score: 20.61)
- Gelato Layers Mint Fudge Cookie (Similarity score: 21.96)
- Cono Sabor Nata (Similarity score: 21.97)
- Dia Conos Sabor Nata (Similarity score: 21.97)
- Double Cookie Dough Super Premium Ice Cream With Vanilla Brown Sugar, Chocolate Cookie Dough Pieces And Chocolate Flavored Chips, Double Cookie Dough (Similarity score: 22.03)
- La Vie Claire Le Tiramisu Italien (Similarity score: 22.17)
- Adélie Adelie Cone Van Cara X6 (Similarity score: 22.24)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Lactose And Milk Proteins
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Stabiliser
- Emulsifier
- Modified Starch
- Colour
- Skimmed Milk Powder
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Sugar
- Natural Flavouring
- Flavouring
- Coconut Oil
- Cocoa Paste
- Glucose Fructose Syrup
- Cocoa Butter
- Whole Milk Powder
- Glucose Syrup
- Butterfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)