Maine blueberry belgian waffle cone ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.68g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.68g |
| Saturated Fat | 8.04g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 69.25064599483204% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.3% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 81.64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 81.6mg |
| Sugars | 25.89g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.89g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Choco Lots Of Love Dark Chocolate Ice Cream With Chewy Fudge Brownie Pieces, Choco Lots Of Love (Similarity score: 8.41)
- Verry Black Cherry Ice Cream With Chocolate Flakes (Similarity score: 9.29)
- Premium Ice Cream Quarterback Crunch (Similarity score: 9.63)
- Triple Chocolate King Size Frozen Dairy Dessert Cones (Similarity score: 10.49)
- Ice Cream (Similarity score: 10.91)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- G7 Tiramisu With Sponge Cake Drops (Similarity score: 11.52)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Ćmietankowe (Similarity score: 11.77)
- Red Raspberry & Fudge Ice Cream With Chocolate Swirl & Chocolate Flakes (Similarity score: 12.14)
- Frozen Yogurt Bars, Strawberry (Similarity score: 12.63)
- Greek With Granola Frozen Yogurt Bars (Similarity score: 12.63)
- Giant Eagle Premium Ice Cream (Similarity score: 12.76)
- Dr Bob's Handcrafted Ice Creams (Similarity score: 12.97)
- Caramel Cashew (Similarity score: 12.97)
- Dr Bob's Of Upland Dr Bob's, Pistachio (Similarity score: 12.97)
Ingredients List
- Ice Cream
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Whey Protein
- Salt
- E500ii
- Propylene Glycol Monoesters
- E412
- Cellulose Gel
- E471
- E410
- Cream
- E466
- E407
- E160b
- Blueberry Variegate
- Water
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Blueberry Puree
- Modified Corn Starch
- Lemon Juice Concentrate
- Sugar
- Natural And Artificial Flavouring
- E330
- E202
- E211
- E129
- E133
- Waffle Cone Pieces
- Waffle Cone Pieces
- Fortified Wheat Flour
- Brown Sugar
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of
- Oat Fibre
- Salt
- Soya Lecithin
- Vegetable Oil Shortening
- Canola Oil
- Modified Palm Oil
- Soya Oil
- Soya Lecithin
- Coconut Oil
- Water
- Skimmed Milk
- Palm Kernel Oil
- Milkfat
- Whole Milk
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Cocoa Processed With Alkali
- Salt
- Butter
- Powdered Sugar
- Condensed Skimmed Milk
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)