Maine mapple Product Sirop d’Erable
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 2.8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 2.8mg |
| Sugars | 53g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Raley's 100% Maple Syrup (Similarity score: 3.11)
- Pure Vermont Maple Syrup (Similarity score: 3.96)
- Mclure's Pure Maple Syrup Grade A Dark Amber (Similarity score: 3.96)
- Pure Michigan Maple Syrup (Similarity score: 3.96)
- Chipotle Raspberry Sauce (Similarity score: 3.99)
- Strawberry And Honey Preserve (Similarity score: 5.80)
- Truvia Baking Blend (Similarity score: 5.80)
- Jennifer's Kitchen Jelly (Similarity score: 5.80)
- Royale Swiss Marmalade (Similarity score: 5.80)
- Signature Select, Safeway Inc Vanilla Coffee Syrup (Similarity score: 5.80)
- Figueroa Brothers Inc Figueroa Brothers, Hebanero Sauce, Mango Ginger (Similarity score: 5.80)
- Ligonberry Premium Preserves (Similarity score: 5.80)
- Valencia Marmalade (Similarity score: 5.80)
- Bytelady Publishing Molasses Ginger Orange Marmalade (Similarity score: 5.80)
- Amarena Cherriess Jam (Similarity score: 6.38)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)