Maison Alpérel Crème glacée caramel fleur de sel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 933kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 933kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 52.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.5% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Intermarché Eclairs Au Café Et Chocolat Les 2 Pièces 200 Gr (Similarity score: 10.12)
- Salt Sprinkled Caramel Sauce Swirled In Sweet Cream Premium Ice Cream, Salty Caramel Swirl (Similarity score: 11.46)
- Caramel Butter Pecan Praline Ice Cream, Caramel Butter Pecan Praline (Similarity score: 11.77)
- Religieuses (Similarity score: 13.13)
- Ice Cream (Similarity score: 14.55)
- Vanilla Fudge Swirl Low Fat Ice Cream (Similarity score: 16.89)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Layered Between Two Chocolate Flavored Wafers Reduced Fat Ice Cream, Vanilla, Chocolate (Similarity score: 18.13)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Neapolitan Vanilla Flavored, Chocolate And Strawberry Reduced Fat Ice Cream Layered Between Two Chocolate Wafers Sandwiches, Neapolitan Vanilla (Similarity score: 18.13)
- Real Quality Zitronentorte (Similarity score: 18.80)
- Simply Vanilla Sandwich, Creamy Vanilla (Similarity score: 19.25)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 19.44)
- Ice Cream, Salted Caramel Chocolate Crunch (Similarity score: 20.65)
- Intermarché Selectionne Par Votre Magasin, Eclair Au Chocolat, Les 2 (Similarity score: 20.99)
- Tarte Pommes (Similarity score: 21.59)
- Caramel Butter Pecan Praline Ice Cream (Similarity score: 21.87)