Maison Alpérel Glace caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60.83333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.8% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Edy's, Frozen Custard, Butter Toffee Brickle, Butter Toffee Brickle (Similarity score: 6.44)
- Big Neapolitan Sandwich (Similarity score: 10.60)
- Simply Market Eclair Au Chocolat (Similarity score: 11.46)
- Nestlé,la Laitière Velours De Creme (Similarity score: 11.90)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 13.03)
- Simply Vanilla Sandwich, Creamy Vanilla (Similarity score: 13.29)
- Kemps, Kemps Llc Double Caramel Cookie Crunch Flavored Ice Cream With Thick Caramel Ribbons And Cookie Chunks (Similarity score: 14.37)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Caramel Brownie Party 465ml (Similarity score: 14.49)
- Victorine Brioche Perdue (Similarity score: 15.70)
- Hafner 2 Religieuses Au Café (Similarity score: 16.12)
- Ice Cream, Salted Caramel Chocolate Crunch (Similarity score: 17.03)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Neapolitan Vanilla Flavored, Chocolate And Strawberry Reduced Fat Ice Cream Layered Between Two Chocolate Wafers Sandwiches, Neapolitan Vanilla (Similarity score: 18.94)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Layered Between Two Chocolate Flavored Wafers Reduced Fat Ice Cream, Vanilla, Chocolate (Similarity score: 18.94)
- Selection Patissiere Selectionne Par Votre Magasin, Eclair Au Cafe, Les 2 (Similarity score: 20.02)
- Big Vanilla Sandwich (Similarity score: 20.89)
Ingredients List
- Stabiliser
- Sesame
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)