Maison de la Glace Glace Aux Marrons Glaces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.416666666666667 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.60000002384186g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 6.1999998092651g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 69.66292219110159% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.7% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 56.00000023842mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Part Fraisier (Similarity score: 10.35)
- Creme Glacee Chocolat (Similarity score: 10.68)
- U Saveurs,u Dessert Glacé Façon Tiramisu (Similarity score: 11.41)
- Ice Cream Sundae Cups (Similarity score: 11.74)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream, Hippity Hop Berry (Similarity score: 12.34)
- Vanilla Premium Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 12.36)
- Vanilla Bean Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 12.36)
- Zabaione E Amarena (Similarity score: 13.19)
- Thiriet Crème Glacée Réglisse Maison Thiriet (Similarity score: 13.37)
- Alden's Organic Vanilla & Chocolate Swirl Ice Cream (Similarity score: 13.69)
- Gut & Günstig Ice Snack Sandwich Moskauer Art (Similarity score: 14.25)
- Mövenpick,nestle, Mövenpick Nestle, Mövenpick Nestle Chocolate Chips Eis (Similarity score: 14.33)
- Unilever,carte D'or Carte D'or Glace Chocolat Noisette 900ml (Similarity score: 14.38)
- Oregon Ice Cream Eugene Ice Cream (Similarity score: 14.54)
- Three Twins Ice Cream Organic Mint Ice Cream (Similarity score: 14.54)
Ingredients List
- Whole Milk
- Emulsifier
- Thickener
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Invert Sugar Syrup
- Whisky
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)