Maitre Prunille Abricots moelleux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 824kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 824kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 33g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Abricots Moelleux Biologiques (Similarity score: 0.00)
- Maître Prunille Abricots Moelleux (Similarity score: 18.44)
- Alesto Orejones De Albaricoque Deshidratados (Similarity score: 19.75)
- Sweet Valley Soft Aprikosen (Similarity score: 22.54)
- Abricots Moelleux (Similarity score: 22.67)
- Maître Prunille Abricots Moelleux (Similarity score: 22.84)
- Tesco Soft Apricots (Similarity score: 25.69)
- Auchan Abricot Séché Moelleux Dénoyautés (Similarity score: 26.85)
- Maître Prunille Abricots Moelleux (Similarity score: 28.32)
- Maître Prunelle Abricots Moelleux (Similarity score: 28.32)
- Eat Me Abricots Moelleux (Similarity score: 28.41)
- Le Temps Des Saisons Abricots Moelleux (Similarity score: 29.54)
- Auchan Bio,auchan Orejones Ecológicos (Similarity score: 29.54)
- Abricot Sec (Similarity score: 29.97)
- Abricots Sec (Similarity score: 29.97)
Ingredients List
- Dried Apricots
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)