mambelli,Caseificio Mambelli s.r.l. 47032 Santa Maria Nuova di Bertinoro (FC) Via Ceredi 1402 Italy Mambelli Casatella di Romagna
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 924kj (221 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 924kj (221 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.42105263157895% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.4% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 10 |
| Sodium | 280.41600000000005mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280.4mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crema Di Parmigiano Reggiano (Similarity score: 9.54)
- Mozzarella Fior Di Latte 400gr (Similarity score: 9.86)
- Mlékárna Klatovy, Lidl Lovilio Mozzarella (Similarity score: 14.90)
- Calzetti Crema Di Parmigiano Reggiano (Similarity score: 17.07)
- Balade Crème Savoureuse Et Légère (Similarity score: 18.66)
- Sabelli Burratina (Similarity score: 19.45)
- Sabelli Burratina (Similarity score: 19.45)
- Hemis Fares Pear And Cheese Purses (Similarity score: 20.06)
- Smoked Mozzarella Ravioli, Smoked Mozzarella (Similarity score: 21.80)
- Tartelettes Aux Poireaux (Similarity score: 22.37)
- Locatelli Mozzarella (Similarity score: 23.93)
- Invernizzi Mozari (Similarity score: 23.93)
- Mozzarella (Similarity score: 23.93)
- Eroski Mozarella (Similarity score: 23.93)
- Grandeur Nature Fromage À La Crème Ail Et Fines Herbes (Similarity score: 24.59)
Ingredients List
- Lactic Ferments
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)