Marius Bernard Confit d'oignons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 80 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 80 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 0.7g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.7g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 6 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 33.4g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lou Souleil Confit D'oignons (Similarity score: 8.50)
- Le Cuisinier Provençal Confit D'oignons (Similarity score: 12.93)
- Confit De Figue (Similarity score: 26.02)
- Les Confitures De La Création Confiture Artisanale De Coing (Similarity score: 27.27)
- Marks & Spencer Soft Apricots (Similarity score: 27.44)
- Soft Apricots (Similarity score: 27.93)
- Copine T Confit De Figues (Similarity score: 28.56)
- Jean Larnaudie, Larnaudie Confit De Figues (Similarity score: 30.55)
- Extra Special Mermeladas De Frutas Tropicales (Similarity score: 30.68)
- Secret D'éleveur Confit De Figues Blanches Secret D'eleveurs (Similarity score: 31.07)
- Confit De Figues (Similarity score: 31.07)
- Kroger Kroger, Frozen Concentrated Juice Cocktail, Grape (Similarity score: 32.14)
- Confit Figues Au Porto (Similarity score: 34.60)
- Lucien Georgelin Cassis Cuit Au Chaudron (Similarity score: 34.64)
- 100% Unsweetened Pineapple Juice From Concentrate, Pineapple (Similarity score: 34.70)
Ingredients List
- Onion
- Salt
- Pepper
- Water
- E150
- Sunflower Oil
- White Wine Vinegar
- Honey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)