Mark Brandenburg Schlagsahne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 20g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 20g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 3.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bridélice Bridelice : Crème Entière Fluide Uht (Similarity score: 0.71)
- Le Gall Crème Fleurette (Similarity score: 1.44)
- Le Gall Crème Fraîche Épaisse (Similarity score: 1.44)
- Le Gall Creme Fleurette (Similarity score: 1.44)
- Grandeur Nature,le Gall Crème Fraîche Fleurette (Similarity score: 1.44)
- Creme Fraiche Fleurette (Similarity score: 1.44)
- Monoprix Bio,monoprix Crème Fraîche Fluide (Similarity score: 4.91)
- Elle & Vire,savencia Elle & Vire Crème Épais Entière (Similarity score: 4.96)
- Elle & Vire Crème Entière Épaisse (Similarity score: 4.96)
- Auchan Bio Creme Fluide (Similarity score: 5.07)
- Everyday Room Crème (Similarity score: 5.67)
- Minulakt Schlagsahne (Similarity score: 5.67)
- Penny Sahne (Similarity score: 5.69)
- Yoplait Crème Fraîche Épaisse (Similarity score: 5.73)
- Piton Des Neiges Crème Fraîche Épaisse (Similarity score: 5.73)