Markal Crème de marron d'ardèche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.6 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 6mg |
| Sugars | 50.04g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fabrication Artisanale J M Chatelain Confiture Extra Châtaignes (Similarity score: 11.51)
- Tegut (Similarity score: 12.03)
- Hero Confiture À La Fraise (Similarity score: 13.30)
- Gelée De Framboises (Similarity score: 14.01)
- Crema Di Marroni (Similarity score: 14.56)
- Crema Di Marroni (Similarity score: 14.56)
- Schwartau Kufenflitzer (Similarity score: 16.48)
- Comtesse Du Barry Marmelade (Similarity score: 16.93)
- Bamboo Garden Mirin (Similarity score: 17.21)
- Karls Pflaumenmus Extra Fein (Similarity score: 18.33)
- Gutbio Himbeer Konfitüre Extra (Similarity score: 18.66)
- Confiture De Châtaignes D'ardèche (Similarity score: 18.86)
- Grandessa Konfitüre (Similarity score: 19.19)
- Bigallet Confit De Fleurs De Pissenlit (Similarity score: 19.33)
- Paquito Paqueto Orange (Similarity score: 24.29)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)