Market Basket Chicken Cranberry Salad
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1276kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1276kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.95g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.95g |
| Saturated Fat | 2.9699999999999998g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 14.601769911504423% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.6% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 254mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 254mg |
| Sugars | 10.17g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Big Y Pumpkin Bagels, Pumpkin (Similarity score: 16.13)
- Ja! Makrelenfilet (Similarity score: 17.85)
- J James Breaded Chicken Goujons (Similarity score: 19.67)
- Beignet À La Pomme (Similarity score: 20.45)
- Beignet À La Pomme (Similarity score: 20.45)
- Beignet Pomme (Similarity score: 20.45)
- Beignet À La Pomme (Similarity score: 20.45)
- Beignets À La Pomme (Similarity score: 20.45)
- Beignet Pomme X2 (Similarity score: 20.45)
- Lomo De Salmón (Similarity score: 20.59)
- Honey Mustard Chicken Salad, Honey Mustard Chicken (Similarity score: 25.23)
- Honey Mustard Chicken Salad, Honey Mustard Chicken (Similarity score: 25.23)
- Tentacules De Poulpe À L'huile De Tournesol (Similarity score: 25.35)
- Pain Du Soleil Pain Du Soleil Pita Brune (Similarity score: 25.42)
- Sandwich Bread (Similarity score: 25.70)
Ingredients List
- White Chicken Meat
- Mayonnaise
- Cranberry
- Celery
- Salad Dressing
- Coating
- Salt
- E330
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)