Market Basket Premium Choice Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.11g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.11g |
| Saturated Fat | 6.85g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.499999999999986% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 158mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 158mg |
| Sugars | 23.29g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fromagerie Belle Chevre Inc Belle Chevre, Goat Cheese Cheesecake, Vanilla (Similarity score: 9.71)
- Cow Belle Sea Salt Caramel Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 10.32)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 11.37)
- Breyers Blasts Health Toffee Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 12.17)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.94)
- Turkey Hill Premium Gelato , Caramel Cookie (Similarity score: 14.39)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 14.47)
- Power Play Fudge Ice Cream (Similarity score: 14.75)
- Ice Cream (Similarity score: 14.95)
- Gifford's Ice Cream (Similarity score: 16.41)
- Sans Marque,gie Bpgr Eclairs Aux Café Fait Maison (Similarity score: 16.55)
- Eclairs Au Café (Similarity score: 16.55)
- Banana Cream Pie (Similarity score: 16.96)
- Brookshire's Bakery Coconut Meringue Pie (Similarity score: 17.15)
- Wellsley Farms Vanilla Ice Cream Sandwich (Similarity score: 18.82)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E516
- E410
- E407
- Cream
- Caramel Ripple
- Sugar
- Corn Syrup
- Caramel Flavouring
- High Fructose Corn Syrup
- Whey Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)