Market Pantry Cookie dough ice cream, cookie dough
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.052219321148826% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.1% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 83mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 83mg |
| Sugars | 21.84g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yuengling's Ice Cream (Similarity score: 6.52)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 6.69)
- Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 7.46)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Candy Bar (Similarity score: 8.54)
- First Street Double Chocolate Brownie Premium Ice Cream, Double Chocolate Brownie (Similarity score: 8.57)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.48)
- Steve's Ice Cream Southern Banana Pudding Ice Cream, Southern Banana Pudding (Similarity score: 9.88)
- Brigham's Inc Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 11.66)
- Turkey Hill Party Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 11.86)
- Coles Gingerbread With Spiced Biscuits Ice Cream (Similarity score: 12.19)
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Caramel (Similarity score: 12.28)
- Turkey Hill Choco Mint Chip Ice Cream (Similarity score: 12.43)
- Cookies & Cream Incredible Organic Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 12.47)
- Straus Family Creamery Straus Family Creamery, Super Premium Ice Cream, Lemon Gingersnap (Similarity score: 12.64)
- Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough (Similarity score: 12.85)
Ingredients List
- Milkfat
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- Natural And Artificial Flavouring
- E412
- E516
- E410
- E160b
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Cookie Dough
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- High Fructose Corn Syrup
- Chocolate Flavored Chunks
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)