Market Pantry, Target Stores Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 169mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 169mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Peach Pie (Similarity score: 13.77)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 14.35)
- Turkey Hill Premium Gelato , Caramel Cookie (Similarity score: 14.47)
- Pasquier Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 15.26)
- Bpa Pâté Aux Prunes 26 Cm 1 4kg (Similarity score: 15.55)
- Bpa Pâté Aux Prunes (Similarity score: 15.55)
- Banana Cream Pie (Similarity score: 16.45)
- Flan Nature (Similarity score: 16.52)
- Eclairs Au Café (Similarity score: 17.19)
- Sans Marque,gie Bpgr Eclairs Aux Café Fait Maison (Similarity score: 17.19)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 17.45)
- Eclairs Au Café (Similarity score: 18.19)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Chocolate Butter Toffee (Similarity score: 18.46)
- Tropezienne (Similarity score: 19.49)
- Hacendado Vainilla Praliné Pecán Sin Gluten (Similarity score: 19.91)
Ingredients List
- Milkfat
- Praline Peanuts
- Whey
- E471
- Guar Cum
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- E150
- Sugar
- Corn Syrup
- Butter Caramel Flavor
- High Fructose Corn Syrup
- Milk Chocolaty Toffee Pieces
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)