Marks & Spencer Deri Dates
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1280kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1280kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 90 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 90 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 67.4g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 67.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sfruttami (Similarity score: 20.52)
- Terrasana Terrasana Raw Dadels Zonder Pit (Similarity score: 20.57)
- Dátiles Sin Hueso (Similarity score: 21.49)
- Dmbio,dm Bio Mango Streifen (Similarity score: 21.65)
- Life Uva Sultanina (Similarity score: 21.94)
- Na,nature Addicts Nature Addicts, Sticks Framboise (Similarity score: 22.23)
- Dátiles Sin Hueso Eco (Similarity score: 23.20)
- Raisins Secs (Similarity score: 23.75)
- Bonarea Mix Frutas Del Bosque (Similarity score: 25.44)
- Rapunzel 🍇 Raisins Sultanines (Similarity score: 25.61)
- Rapunzel Raisins Secs (Similarity score: 25.61)
- Rapunzel Raisins Sultanines (Similarity score: 25.61)
- Rapunzel Raisins Sultanines (Similarity score: 26.49)
- Dmbio,dm Bio Mango Stücke (Similarity score: 27.42)
- Garant Soltorkade Russin (Similarity score: 28.18)