More Nutrition Chunky Flavour Vollmilchschokolade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113.0kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 59.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 59.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 59.42028985507245% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.4% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 1 |
| Sodium | 8.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8.0mg |
| Sugars | 10.6g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocorite Chocorite, Truffle Bars, Dark Chocolate Raspberry (Similarity score: 38.17)
- Nescafé,dolce Gusto Peru Espresso (Similarity score: 43.70)
- Nescafé Peru Espresso (Similarity score: 43.70)
- Nescafé,dolce Gusto Lungo Decaffeinato (Similarity score: 48.11)
- More Nutrition Chunky Flavour Lemon Cheesecake (Similarity score: 55.61)
- Bio Rinatura, Rinatura Dinkelkleie (Similarity score: 64.12)
- More Nutrition Chunky Flavour Apple Pie (Similarity score: 65.80)
- Alnatura, Diverse Weizen Kleie (Similarity score: 67.57)
- Dm Bio Weizenkleie (Similarity score: 67.57)
- Spielberger Mühle Weizenkleie (Similarity score: 67.88)
- Alnatura Dinkel Kleie (Similarity score: 67.90)
- Bio Zentral Dinkelkleie (Similarity score: 68.12)
- Koro Bio Kakaonibs (Similarity score: 68.46)
- Manor Thé Darjeeling (Similarity score: 68.55)
- Sante Otręby Pszenne (Similarity score: 68.81)