Morrisons Morrisons Breaded Chicken Fillets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 901kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 901kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 19.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.4g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -3 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Campeador Filetes De Atún En Aceite De Oliva (Similarity score: 10.20)
- Filets De Thon À L'huile D'olive (Similarity score: 10.29)
- Campeador Filetes De Atun En Aceite De Oliva (Similarity score: 10.70)
- Filets De Thon À L'huile D'olive Espagnol (Similarity score: 10.70)
- Vegeburger Tofu & Espinagas (Similarity score: 19.87)
- Bleu Vert Plie Meuniere (Similarity score: 20.73)
- Carpaccio De Thon Au Pesto Rosso (Similarity score: 20.89)
- Corn Tortillas (Similarity score: 22.26)
- Extra Firm Tofu Smoked Five Spice (Similarity score: 23.31)
- Cité Marine Filets De Colin D'alaska Panés (Similarity score: 25.16)
- Cedar Bay Grilling Company Ltd Cedar Bay Grilling Company Ltd , Cedar Planked Atlantic Salmon Applewood With Orange & Ginger (Similarity score: 28.04)
- Best Pita Whole Wheat Pocket Pita Bread (Similarity score: 28.15)
- Auchan Filet De Colin D'alaska Pané (Similarity score: 28.62)
- Filet De Colin D’alaska Pané (Similarity score: 28.79)
- Moshe's Un Turkey Sandwich (Similarity score: 28.79)
Ingredients List
- Chicken
- White Pepper
- Flavouring
- Fortified Wheat Flour
- Rapeseed Oil
- Sunflower Oil
- Wheat Starch
- Wheat Gluten
- Salt
- Yeast
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)