Morrisons Soya unsweetened
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 151kj (37 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 151kj (37 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 0 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.727272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.7% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -2 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Bio,auchan Boisson Au Soja Nature (Similarity score: 2.60)
- Curtiriso Soia Bevanda Vegetale A Base Di Soia (Similarity score: 7.64)
- Yosoy Bebida De Soja (Similarity score: 8.64)
- Soupe De Courges (Similarity score: 9.23)
- Provamel Soya Unsweetened Organic (red) (Similarity score: 9.66)
- Soy Pro Boisson Soja Non Sucrée (Similarity score: 10.02)
- Provamel Soya Unsweetened (Similarity score: 10.55)
- Provamel Soya Drink Nature (Similarity score: 10.55)
- Holland & Barrett Soya Drink (Similarity score: 11.18)
- Bio Primo Sojadrink Natur (Similarity score: 11.95)
- Bio Primo Sojadrink Boisson Au Soja (Similarity score: 12.52)
- El Gaitero Zumo De Manzana (Similarity score: 12.71)
- Alinor Soy Drink (Similarity score: 13.57)
- Rewe,rewe Beste Wahl Wok Mix (Similarity score: 13.69)
- Belle France,le Réflexe Bio Boisson Soja (Similarity score: 14.13)