Morrisons The Best Raspberry Conserve
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 3.7 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 55 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 55 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 0.7g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.7g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222222222222225% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 9 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 53.6g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 53.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asda Raspberry Jam Seedless (Similarity score: 20.57)
- Confiture De Framboises (seedless Raspberry Jam) (Similarity score: 20.66)
- Confiture De Coing (Similarity score: 28.20)
- Carrefour Confiture Abricot (Similarity score: 36.79)
- Antona Gelée De Myrte Au Sucre De Canne (Similarity score: 37.60)
- Casa De Mateus Marmelade Coing (Similarity score: 37.85)
- Confiture De Cerise Noires (Similarity score: 38.71)
- Snak King Corp Jensen's Orchard, Jarkish Apricots (Similarity score: 40.06)
- Les Confitures De L’oncle Hansi,beyer Confiture D'eglantines Sauvages D’alsace (Similarity score: 40.35)
- Glaze With Balsamic Vinegar Of Modena (Similarity score: 40.47)
- Elodie Gelée De Coings (Similarity score: 40.67)
- Strawberry Jam (Similarity score: 41.49)
- Royau Bourbon Confiture De Goyavier (Similarity score: 41.65)
- Welch's Welchs Concord Grape Jelly (Similarity score: 41.66)
- Confiture Myrtille (Similarity score: 43.40)
Ingredients List
- Sugar
- Raspberry
- Acid
- Gelling Agent
- Prepared With 55g Of Fruit Per
- Total Sugar Content 61g Per
- E
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)