Moulin des moines Crème de Marrons d'Ardèche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.7g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.7g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 40% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confit De Provence Délices De Marrons D'ardèche (Similarity score: 3.20)
- Les Merveilles En Provence Crème De Marrons D'ardèche (Similarity score: 11.31)
- เอ็นจอยมิลค์,enjoy Milk นมอัดเม็ด ตราเอ็นจอยมิลค์ (Similarity score: 16.79)
- Rager Descours Creme De Marron (Similarity score: 20.45)
- Verfeuille Confiture De Chataigne Et Vanille Bio Verfeuille (Similarity score: 24.25)
- Verfeuille Confiture De Chataigne Des Cevennes Verfeuille (Similarity score: 24.45)
- Creme De Mareon De L’ardeche (Similarity score: 25.73)
- Sélection De Viltain,la Ferme De Viltain Gelée Extra Fraise (Similarity score: 28.85)
- The Ranch Smokehouse Jack Daniel's Whiskey Bbq Sauce (Similarity score: 29.01)
- Hacendado Mochi Coco (Similarity score: 30.33)
- Confiture De Chataigne (Similarity score: 31.50)
- Paquito Marmelade (Similarity score: 31.92)
- Confiture Fraises Et Rhubarbes (Similarity score: 31.96)
- Turkish Delight (Similarity score: 32.23)
- Gelée De Piment D'espelette (Similarity score: 32.37)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Acid
- Vanilla
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)