Moulin Des Moines Haricots noirs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 22.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 22.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 25.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 25.9g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sabarot Lentilles Vertes Du Puy Aoc Sabarot (Similarity score: 17.02)
- Moulin Des Moines Haricots Roses Pinto (Similarity score: 25.82)
- Great Value Great Northern Beans (Similarity score: 27.79)
- Great Northern Beans (Similarity score: 27.79)
- Kroger Kroger, Great Northern Beans (Similarity score: 27.79)
- Great Northern Beans (Similarity score: 27.79)
- Great Northern Beans (Similarity score: 27.79)
- Kroger Great Northern Beans (Similarity score: 27.79)
- Kroger Navy Beans (Similarity score: 27.81)
- Findlay's Organics Organic Navy Beans (Similarity score: 27.81)
- Cranberry Beans (Similarity score: 27.81)
- Cranberry Beans (Similarity score: 27.81)
- Great Value Navy Beans (Similarity score: 27.81)
- Cranberry Beans (Similarity score: 27.81)
- Kroger, The Kroger Co Kroger, Cranberry Beans (Similarity score: 27.81)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)