Mousse au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 73.33333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.3% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 5.5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Balade Omega 3 19% V G (Similarity score: 14.50)
- Mlekara Sabac Сербская Брынза (Similarity score: 17.40)
- Superfruit Acai Bites (Similarity score: 23.32)
- Tarte Au Pommes (Similarity score: 26.41)
- Sabarot Quinoa Et Boulgour (Similarity score: 26.90)
- Organic Coconut Milk (Similarity score: 28.08)
- La Laitière,nestlé Velours De Crème Caramel (Similarity score: 28.09)
- Sano Vita Coconut Cream (Similarity score: 28.17)
- Marie Crumble Aux Pommes (Similarity score: 28.25)
- Saporit Glace Bio À La Pistache (Similarity score: 28.52)
- Kingfisher Oriental Kingfisher Coconut Milk 400ml (Similarity score: 29.04)
- L'angélys,l'angélys Bio Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 30.34)
- Terre Bleues Creme Glacee Au Chocolat Terres Bleues (Similarity score: 30.79)
- Lotus Rouge Lait De Coco Cremeux (Similarity score: 31.28)
- Ma Glace Au Lait Pistache Verte (Similarity score: 31.72)