Movenpick Crème glacée vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1070kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1070kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 8.2g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 55.405405405405396% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.4% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 21.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 6.62)
- Ben & Jerry's,unilever Brownie Batter Core Ice Cream (Similarity score: 7.84)
- Häagen Dazs Ice Cream (Similarity score: 8.10)
- Ice Cream (Similarity score: 8.22)
- Häagen Dazs Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.22)
- Erhard 4 Kouglofs (Similarity score: 8.46)
- Ice Cream (Similarity score: 8.76)
- Haagen Dazs, Artisan Collection, Ice Cream, Tres Leches Brigadeiro, Tres Leches Brigadeiro (Similarity score: 9.39)
- Trickling Springs Creamery Llc Trickling Springs Organic, Super Premium Ice Cream, Maple Nut (Similarity score: 9.42)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla With Cookie Dough Pieces And Chocolate Chunks Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 9.94)
- Mochi Ice Cream (Similarity score: 10.31)
- Häagen Dazs Mini Cups Fruit Collection (Similarity score: 10.50)
- Shurfine Ice Cream (Similarity score: 10.61)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.86)
- Wegmans Food Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.86)
Ingredients List
- Cream
- Egg Yolk
- Bourbon Vanilla Natural Flavouring
- Citrus Fibre
- Fruit Concentrates
- Vegetable
- Exhausted Vanilla Seeds
- Caramelised Sugar Syrup
- Whole Milk
- Sugar
- Glucose Syrup
- Dextrose
- Whey Powder
- Skimmed Milk Powder
- Milk Proteins
- Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)