Moy park breaded chicken mini fillets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.2g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.126582278481013% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.1% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -1 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alipende Sardinillas En Aceite Oliva (reducido En Sal) (Similarity score: 7.68)
- Marès Aiguillettes De Merlu Blanc (Similarity score: 12.29)
- Palacio De Oriente Filete De Caballa Del Sur (Similarity score: 12.61)
- By Sainsbury's Breaded Chicken Mini Fillets (Similarity score: 12.90)
- Tesco Lemon & Herb Seasoned Salmon Chunks (Similarity score: 13.19)
- Filet De Merlan Pané (Similarity score: 13.55)
- Casino Filet De Merlan Pané (Similarity score: 13.55)
- Casino Filets De Merlan Pané (Similarity score: 13.55)
- Casino Filets De Merlan Pané (Similarity score: 13.90)
- Casino Filet De Merlan Pané (Similarity score: 13.90)
- Casino Filet De Merlan Pané (Similarity score: 13.90)
- Tortelloni (Similarity score: 14.53)
- Parmesan Encrusted Tilapia (Similarity score: 16.19)
- Ciabatta Bread (Similarity score: 16.48)
- Cap Océan Pané Au Cabillaud Msc (Similarity score: 17.66)