Mozarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 10 |
| Sodium | 279.999995231628mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0.80000001192093g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella (Similarity score: 3.18)
- Esselunga,smart Mozzarella (Similarity score: 3.18)
- Lovilio Lovilio Italian Mozarella (Similarity score: 6.53)
- Galbani Mozzarella Maxi (Similarity score: 9.36)
- Galbani Chargement… (Similarity score: 9.36)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 9.38)
- Casa Azzurra Mozzarella Bio 100% Lait Italien (Similarity score: 9.86)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 11.63)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 11.63)
- Santa Lucia,galbani Mozarella Santa Lucia (Similarity score: 11.63)
- Galbani,lactalis Mozzarella (Similarity score: 11.63)
- Terre D'italia Burrata Di Puglia (Similarity score: 15.88)
- Exquisa Exquisa Der Sahnige (Similarity score: 18.33)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 18.80)
- Galbani Mozarella (Similarity score: 18.80)