Mozian & Associates Inc. Fiorello's, Artisan Gelato, Chocolate Chocolate Chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 9.3g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 47mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47mg |
| Sugars | 19.38g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or,unilever Carte D'or Les Authentiques Glace Chocolat Noisette (Similarity score: 9.80)
- Dairymaid Eskimopie (Similarity score: 10.42)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.19)
- Nestlé Helado (Similarity score: 11.74)
- Waitrose Tiramisu (Similarity score: 11.92)
- U Tiramisu Framboise (Similarity score: 12.27)
- Miko,magnum Magnum Miel Nougat (Similarity score: 13.06)
- Harris Teeter Inc Ice Cream (Similarity score: 13.67)
- Oregon Ice Cream Eugene Ice Cream (Similarity score: 13.70)
- Three Twins Ice Cream Organic Mint Ice Cream (Similarity score: 13.72)
- Milbona Tiramisù Himbeer (Similarity score: 13.75)
- Harris Teeter Organics Ice Cream (Similarity score: 13.84)
- Lactaid Ice Cream (Similarity score: 14.05)
- Pilpa Eclair Au Caramel (Similarity score: 14.31)
- Carte D'or Patisserie Tarta Al Whisky (Similarity score: 14.37)
Ingredients List
- Cream Base
- Water
- Sugar
- Semisweet Chocolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)