Mozzarella di bufala
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.18181818181817% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.2% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 10 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'italie Des Fromages Mozzarella Nodino (Similarity score: 5.66)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 8.44)
- Stracchino (Similarity score: 11.11)
- Mozzarella (Similarity score: 11.32)
- Queso Tierno Cebreiro (Similarity score: 12.59)
- Stracchino Crescenza (Similarity score: 13.70)
- Les Croisés,marque Repère Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 20.62)
- Castelli,delizia Campana Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 20.62)
- Burrata Affumicata (Similarity score: 20.82)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 24.87)
- Iper Stracchino (Similarity score: 24.88)
- Despar,spar Stracchino (Similarity score: 24.88)
- Despar,spar Stracchino (Similarity score: 24.88)
- Asda Aberdeen Angus Steak Pie (Similarity score: 26.37)
- Nuovo Pasta Tortellini (Similarity score: 27.59)