My/mo double chocolate mochi ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1070kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1070kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.33g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.33g |
| Saturated Fat | 4.65g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 66.6189111747851% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 47.239999999999995mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 47.2mg |
| Sugars | 25.58g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- My Mo Cookies & Cream Premium Mochi Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- My Mo Mint Chocolate Chip Mochi Premium Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- My Mo Vanilla Bean Mochi Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Vanilla Ice Cream Wrapped In A Sweet Rice Dough, Vanilla (Similarity score: 1.45)
- Island Coffee Ice Cream Wrapped In A Sweet Rice Dough, Island Coffee (Similarity score: 1.45)
- Cookies & Cream Mochi Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 3.99)
- Pumpkin Spice Mochi Premium Ice Cream Wrapped In Sweet, Pillowy Dough, Pumpkin Spice (Similarity score: 9.70)
- Mochi Premium Ice Cream, Gingerbread (Similarity score: 10.78)
- Bubbies Mochi Premium Ice Cream (Similarity score: 11.36)
- Steve's Ice Cream Brooklyn Blackout Cake Ice Cream, Brooklyn Blackout Cake (Similarity score: 13.46)
- Gelatelli Strawberry Cheesecake Style (Similarity score: 13.74)
- Crazy Good Ice Cream (Similarity score: 14.09)
- Maison De La Glace Glace Marrons Beisures De Marrons (Similarity score: 14.66)
- Authentic Italian Gelato Pops Bars (Similarity score: 14.98)
- Coffee Ice Cream With Rich Dark Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 15.04)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Chocolaty Bits
- Cocoa Processed With Alkali
- Whey
- Skimmed Milk Powder
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)