My/mo dulce de leche mochi ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1070kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1070kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.33g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.33g |
| Saturated Fat | 2.33g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50.10752688172043% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.1% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 70.88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70.9mg |
| Sugars | 27.91g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.05)
- Salted Caramel Mochi Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 14.57)
- Coffee Mochi Ice Cream With Caramel Center, Mochi (Similarity score: 14.58)
- Salted Caramel Mochi Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 14.90)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 15.20)
- Cake & Ice Cream (Similarity score: 15.50)
- 4 Crêpes Au Cognac & Chocolat (Similarity score: 16.06)
- Talenti, Unilever Talenti, Gelato, Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 16.97)
- Super Store Industries Ice Cream (Similarity score: 17.35)
- Premium Mint Moose Tracks Classic Ice Cream (Similarity score: 17.75)
- Chocolate Therapy Ice Cream (Similarity score: 17.92)
- Green Tea Mochi Premium Ice Cream, Green Tea (Similarity score: 18.71)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 18.80)
- Denali, Premium Rich Cherry Flavored Ice Cream With Cherry Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Cherry Moose Tracks (Similarity score: 18.85)
- Mocha Flavored Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Thick Fudge And Chocolate Sandwich Cookie Pieces, Mud Pie (Similarity score: 19.08)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Caramel Filling
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- Skimmed Milk Powder
- Stabiliser
- Locu
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)