Naia Naia, gelato, recchiuyti burnt caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.37g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.37g |
| Saturated Fat | 5.62g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5139043381535% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 26.97g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salted Caramel Pretzel Caramel And Vanilla Frozen Yogurt Swirled Together With Sweet & Salty Chocolatey Covered Pretzel Balls Frozen Yogurt (Similarity score: 9.20)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.51)
- French Custard Ice Cream (Similarity score: 11.44)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.11)
- Frozen Yogurt (Similarity score: 12.32)
- Caramel Swirl Ice Cream (Similarity score: 13.32)
- French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 13.86)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.95)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.95)
- Winn Dixie, Winn Dixie Stores Inc Ice Cream, Cookies & Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 14.04)
- Vanilla Ice Cream Malt (Similarity score: 14.22)
- Chocolate Malt Ice Cream (Similarity score: 14.57)
- Breyers, Unilever Cookies & Cream Vanilla With Cookie Pieces Frozen Dairy Dessert, Cookies & Cream (Similarity score: 15.26)
- Homemade Milk Chocolate Ice Cream (Similarity score: 15.46)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.46)
Ingredients List
- Milk
- Sugar
- E150
- Cream
- Butter
- Egg
- Vanilla
- Salt
- Carob Seed Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)