Naked, Udi's Naked cupcakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1280kj (306 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1280kj (306 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 4.12g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 35.034013605442176% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 235mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 235mg |
| Sugars | 25.88g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Double Chocolate Truffle Filled Cake (Similarity score: 7.67)
- Ginger Evans Cheesecake Singles (Similarity score: 17.69)
- Racine Danish Kringles Kringle, Raspberry (Similarity score: 18.97)
- The Father's Table L L C Mango Roll (Similarity score: 22.83)
- The Father's Table Llc The Father's Table, Fluffy Vanilla Cake Roll, Mixed Berry (Similarity score: 23.78)
- Vondelmolen Pain D'epice (Similarity score: 25.42)
- Racine Danish Kringles Kringle (Similarity score: 27.26)
- Shortcake (Similarity score: 29.38)
- Gut&günstig,edeka Käsekuchen (Similarity score: 29.56)
- The Father's Table Llc Fruit Swirl Variety Cheesecake (Similarity score: 29.69)
- Sans Marque,aldi Bâtonnets De Mozzarella Avec Sauce Au Piment Rouge (Similarity score: 31.39)
- Bread (Similarity score: 31.65)
- House Of Flavors Inc Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Fat Daddy (Similarity score: 32.78)
- Beignet Pomme (Similarity score: 33.01)
- Leclerc Beignets Fourres Pomme, 4 Pieces (Similarity score: 33.01)
Ingredients List
- Cane Sugar Syrup
- Modified Cellulose
- Baking Powder
- Natural Flavouring
- Sunflower Lecithin
- Salt
- Vanilla Extract
- E415
- Water
- Egg
- Tapioca Starch
- Rice Flour
- Palm Oil
- Canola Oil
- Cocoa Powder
- Brown Rice Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)