Nash Finch Company Ice cream cake, mint chocolate chip, mint chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1138kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1138kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 9.88g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 61.557632398753896% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.6% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 18 |
| Sodium | 99mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 99mg |
| Sugars | 24.69g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grandessa Supreme Rich & Creamy (Similarity score: 5.45)
- King Size Cone Brownie Sundae (Similarity score: 7.10)
- Fiorello's Artisan Gelato (Similarity score: 10.62)
- Crème Glacée Cookie Dough (Similarity score: 11.46)
- Stout Chocolate Pretzel Crunch Ice Cream, Stout Chocolate Pretzel Crunch (Similarity score: 11.71)
- Giant Eagle Ice Cream, Cookie Butter (Similarity score: 12.02)
- Denali, Extreme! Moose Tracks Chocolate Premium Ice Cream With Moose Tracks Fudge Filled Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Extreme! Moose Tracks (Similarity score: 13.28)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 14.51)
- Talenti Chocolate Cherry Cheesecake Gelato Layers (Similarity score: 14.58)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Wich Chocolate Fudge Brownie X3 240ml (Similarity score: 14.84)
- Denali, "original" Moose Tracks Vanilla Premium Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Moose Tracks (Similarity score: 15.77)
- Häagen Dazs Barista Collection (Similarity score: 16.23)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 16.23)
- Häagen Dazs Brownie Macchiato (Similarity score: 16.23)
- Häagen Dazs Barista Collection Brownie Macchiato Crème Glacée Café (Similarity score: 16.24)
Ingredients List
- Mint Chocolate Chip Ice Cream
- Whey Powder
- Salt
- And Soy Lecithin
- Whipped Topping
- Chocolate Flavored Cake
- Chocolate Flavored Flakes
- Chocolate Flavored Drizzle
- Powdered Sugar
- Vegetable Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)