Natco Foods Ltd. Natco, Ground Turmeric
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giorgio Dried Woodear Mushrooms (Similarity score: 0.00)
- Morel Dried Mushrooms (Similarity score: 0.00)
- The Olive Oil Factory Llc Mardona, Dried Morel Mushrooms (Similarity score: 0.00)
- Idaho Grain Whole Wheat Flour (Similarity score: 4.71)
- Stone Buhr Whole Wheat Flour (Similarity score: 4.71)
- Orville Redenbachers White Corn, 45 Oz (Similarity score: 7.07)
- Original Gourmet Popcorn (Similarity score: 7.07)
- Wegmans Organic Steel Cut Oats (Similarity score: 7.62)
- Red Mill Harina Multiuso Sin Gluten Red Mill (Similarity score: 7.70)
- Hodgson Mill Inc Rye Flour (Similarity score: 9.48)
- Orville Redenbacher's Gourmet Popping Corn (Similarity score: 10.00)
- Orville Redenbacher's Popping Corn (Similarity score: 10.00)
- Italpasta Spaghetty (Similarity score: 10.95)
- Eduardo's Whole Wheat Penne Paste (Similarity score: 11.36)
- Dolce Italia Foods Eduardo's Whole Wheat Linguine (Similarity score: 11.36)
Ingredients List
- Turmeric
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)