NaturTierra Salvado integral de trigo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.727272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.7% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -2 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Saint Jean Tagliatelles Bio Lentilles Corail (Similarity score: 8.59)
- Saint Jean Tagliatelles (Similarity score: 8.59)
- Royans, Saint Jean Tagliatelles Lentilles Corail (Similarity score: 8.59)
- Carrefour Tagliatelles (Similarity score: 9.11)
- En Cuisine,promocash, Carrefour Tagliatelles (Similarity score: 9.11)
- Carrefour,cmi (carrefour Marchandises Internationales),groupe Carrefour Tagliatelles (Similarity score: 9.11)
- Carrefour Fettuccini (Similarity score: 9.11)
- Carrefour,groupe Carrefour Spaghetti (Similarity score: 9.11)
- Fiorini Fettuccini Aux Œufs Frais (Similarity score: 10.58)
- Cora Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 11.43)
- Monoprix Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 11.83)
- Carrefour Radiatori (Similarity score: 12.21)
- Robert Esposito Linguine Aux Oeufs Frais (Similarity score: 15.69)
- Robert Esposito Tagliatelles (Similarity score: 15.69)
- Casino Farfalles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 17.05)