Natural Ovens Bakery Whole Grain Bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 8.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.11g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 292mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 292mg |
| Sugars | 2.7800000000000002g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Natural Ovens Bakery Whole Grain Bread (Similarity score: 0.00)
- Natural Ovens Bakery Whole Grain Bread (Similarity score: 0.00)
- Natural Ovens Bakery Whole Grain Bread (Similarity score: 4.30)
- Pepperidge Farm Wholegrain Mini Bagels (Similarity score: 13.39)
- Organic 21 Whole Grains & Seeds (Similarity score: 17.10)
- Alpine Valley Super Grains Organic Bread, Super Grains (Similarity score: 17.10)
- Harris Teeter Harris Teeter, Fresh Foods Market, Traditional Artisan Hummus (Similarity score: 18.46)
- Rise Organic Bakery Rise Organic Bakery, 21 Glorious Grains Organic Bread (Similarity score: 18.46)
- Whole Foods Market, Bread & Circus Inc Whole Foods Market, Tuna Salad, Cranberry & Fuji Apple (Similarity score: 18.58)
- Whole Foods Market, Bread & Circus Inc Whole Foods Market, Tuna, Cranberry (Similarity score: 18.58)
- Sprouted Grain Ancient 9 Grain Sliced Bread (Similarity score: 19.80)
- Everything Bagels (Similarity score: 20.68)
- Trader Joe's Authentic Belgian Waffles (Similarity score: 22.06)
- Multigrain Sourdough Bread (Similarity score: 22.32)
- Everything Bagels, Everything (Similarity score: 22.91)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Soya Oil
- Inulin
- Yeast
- Vinegar
- Sea Salt
- Soya Lecithin
- Cultured Wheat Flour
- Oat Flakes
- E300
- Enzyme
- Water
- Millet
- Wheat Gluten
- Flaxseed Meal
- Brown Sugar
- Sunflower Seed
- Contains 2% And Less Of The Following
- Wheat Fiber
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)