Natural Selection Dried Cranberries
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1301kj (311 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1301kj (311 calories/kcal) |
| Fiber | 4.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 4.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 0.3g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.3g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 71.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 71.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Seeberger Blaue Weinbeeren (Similarity score: 17.44)
- Baptistin Feraud Pâtes De Fruits (Similarity score: 19.43)
- Boni Raisins Secs Golden (Similarity score: 20.81)
- Maison Roucadil Raisins Sultanines (Similarity score: 22.10)
- Bonarea Higos Secos Harinados (Similarity score: 25.47)
- Les Confiseries De Marion Pates De Fruits (Similarity score: 25.80)
- Edeka Bio Sultaninen (Similarity score: 27.09)
- Pirifan Bio Mango Felii Deshidrate (Similarity score: 27.26)
- Borges Frutos Secos (Similarity score: 27.50)
- Borges Pasas De California Sin Pepitas Estuche 150 G (Similarity score: 27.50)
- Les Confiseries De Marion Pate De Fruits De Provence (Similarity score: 27.60)
- Auchan Bio,auchan Raisins Secs Bio (Similarity score: 27.91)
- Raisins Secs (Similarity score: 29.65)
- Paquito Raisins Secs Golden Le Sachet De 250 G (Similarity score: 29.92)
- Sun Raisins Secs Golden (Similarity score: 29.92)
Ingredients List
- Cranberry
- Sugar
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)