Nature Bio Crème fraîche épaisse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1232kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1232kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 22g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.96774193548387% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71% |
| Saturated Fat Value | 22g |
| Score | 13 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Laiterie Amélie Crème Fraîche (Similarity score: 4.54)
- Bio Nat' Crème Fraîche Épaisse 40 Cl 30% De Mat Gr Bio Nat' (Similarity score: 8.49)
- Carrefour Crème Fluide Entière (Similarity score: 10.40)
- Crème Fluide Entière (Similarity score: 10.40)
- Carrefour Spécialité Laitière Réduit En Lactose (Similarity score: 10.40)
- Belle France Creme Liquide Entière (Similarity score: 10.40)
- Paysan Breton Creme Uht 35,2% (Similarity score: 10.40)
- Grand Fermage Creme Uht 30% (Similarity score: 10.40)
- Pouce,auchan Crème Liquide Entière (Similarity score: 10.44)
- Sainsbury's Crème Fraîche (Similarity score: 10.51)
- Oké! Habtejszín 30% (Similarity score: 10.84)
- La Vie Claire Crème Entiere Fluide (Similarity score: 11.24)
- Envia Bio Crème Liquide Entière (Similarity score: 11.24)
- Elle & Vire,savencia La Crème Entière De Normandie Semi Épaisse (Similarity score: 11.79)
- Cora Crème Fluide Entière 30% (Similarity score: 12.17)
Ingredients List
- Pasteurized Cream
- Lactic Ferments
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)